Strona głównaStomatologiaLAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECI

LAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECI

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to od kilku lat rutynowy zabieg profilaktyczny dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych.

 

Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie nie jest możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza jest od średnicy włosia szczoteczki do zębów. Taka sytuacja ułatwia rozwój bakterii  i  sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej już we wczesnym okresie uzębienia stałego.

 

W celu zabezpieczenia zęba przed rozwojem próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd. Jest on wykonywany jest przez lekarza stomatologa i jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta.

Lak szczelinowy dokładnie wypełniaja bruzdy i szczeliny na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając tym samym zaleganie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Zawarty w laku i stopniowo uwalniany fluor dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów.

 

Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6 miesięcy po wyrznięciu się zębów stałych. Lakowane zęby powinny być zdrowe bez ognisk próchnicy.

       

 

Przed wykonaniem zabiegu lakowania lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza za pomocą szczoteczki powierzchnie zęba. Następnie suszy go sprężonym powietrzem i izoluje od dostępu śliny. Na tak przygotowany ząb nakładany jest wytrawiacz który umożliwi prawidłowe utrzymanie laku. Po 60 sekundach wytrawiacz jest usuwany z powierzchni szkliwa, a ząb raz jeszcze zostaje osuszony. Na tak przygotowane bruzdy nakładany jest lak szczelinowy który zostaje utwardzony przy pomocy światła halogenowego.

 

Zalakowany ząb powinien być kontrolowany co 6 miesięcy tak by  w przypadku utraty części lub całości laku możliwe było jego uzupełnienie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg lakowania zębów umożliwia zredukowanie częstości występowania ognisk próchnicowych nawet o 90%