Strona głównaStomatologiaPIASKOWANIE ZĘBÓW

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów to jeden z najprostszych i podstawowych zabiegów stomatologicznych. Dzięki niemu możliwe staje się szybkie przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku.

.

Zabieg polega na usunięciu z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Nagromadzonych przez miesiące czy lata przebarwień pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie używając dostępnych środków do higieny jamy ustnej.

.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu uwarunkowana jest prowadzonym trybem życia oraz higieną jamy ustnej. Standardowo piaskowanie powinno byś stosowane raz do roku, jednak w zależności od potrzeb zabieg ten można powtarzać nawet co 6 miesięcy. Piaskowanie zalecane jest przed zabiegiem wybielania zębów, a także u osób noszących aparaty ortodontyczne lub charakteryzujących się stłoczeniami zębowymi. W dwóch ostatnich przypadkach utrudniona jest dokładna higiena jamy ustnej, a co za tym idzie dochodzi do szybszego gromadzenia się płytki bakteryjnej i osadów. Piaskowanie należy również traktować jako zabieg uzupełniający scaling, czyli usuwanie kamienia zębowego przy pomocy ultradźwięków

. 

Zabieg piaskowania polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa przy pomocy drobnego proszku wyrzucanego pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu możliwe staje się oczyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc takich jak bruzdy na powierzchniach żujących czy też przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest procesem krótkim (około15 min) i bezbolesnym. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort spowodowany podrażnieniem dziąseł, które jednak szybko ustępuje. Przeprowadzane w odpowiednich odstępach czasu jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym.

 

Po piaskowaniu wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji) w celu wzmocnienia szkliwa zębowego. Przez pierwsze 3 godziny pacjenci powinni wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów gdyż w tym okresie zęby podatne są na przebarwienia. Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci powinni pamiętać jednak, że jeśli chcą jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny muszą zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.

 

Piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.

Przeciwwskazaniami do piaskowania są: ograniczenie spożywania sodu, owrzodzenie narządów układu pokarmowego, zaburzenia czynności płuc (astma, pylica), rany i bolesność błon śluzowych jamy ustnej