Strona głównaStomatologiaUSUWANIE KAMIENIA (SCALING)

USUWANIE KAMIENIA (SCALING)

SCALING  – to zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego).

.

Nie oczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna (zbudowana resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny) ulega po pewnym czasie mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, przyczynia się również do procesów zaniku kości wyrostka zębowego, co prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich utraty (parodontoza).

.

Powstały kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. Scaling ultradźwiękowy przeprowadza lekarz dentysta. Usuwanie kamienia wykonuje się przy pomocy scalera ultradźwiękowego. Końcówka scalera przyłożona do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje odpadanie kamienia.

Scaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku (w zależności od indywidualnej diety oraz higieny). Konieczność wykonania zabiegu określa lekarz podczas przeglądu jamy ustnej.

Zabieg nie jest bolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort. W przypadku występowania chwilowej nadwrażliwości zębów po scalingu, lekarz może przeprowadzić zabieg lakierowania który jednocześnie zlikwiduje nadwrażliwość, a zarazem wzmocni oczyszczone powierzchnie zębowe przed wystąpieniem ubytków próchnicowych.

Scaling ultradźwiękowy nie jest zalecany osobom posiadającym wszczepiony rozrusznik serca oraz kobietom w ciąży. Jeśli lekarz stomatolog stwierdzi w takim przypadku konieczność wykonania scalingu, zabieg może zostać przeprowadzony przy użyciu narzędzi ręcznych.

.

Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia chroni przed obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, a przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia parodontozy i utraty zębów.

.

.

                                 Obraz kamienia zębowego przy dolnych zębach siecznych (od strony językowej).

                                                                    

 

 

.

Poniżej przedstawiono poszczególne etapy rozwoju zapalenia przyzębia spowodowanego zaleganiem kamienia nazębnego

.

1. Brak kamienia - obraz zdrowych dziąseł

 

                                             

 

.

2. Obecność zalegającej płytki nazębnej - dziąsła zaczerwienione, obrzęknięte. Możliwość krwawienia podczas szczotkowania

                                               

.

3 Obecność kamienia nazębnego i pierwsze etapy zapalenia przyzębia - początki obniżania się linii dziąseł,  krwawienie przy szczotkowaniu oraz samoistne. Pierwsze objawy zaniku kości wyrostka zębodołowego. 

                                               

.

4. Dalszy etap zapalenia przyzębia - znaczne obniżenie się linii dziąseł, zniszczenie kości wyrostka zębodołowego. Obnażenie szyjek zębowych, początki rozchwiania zębów.

                                               

 

.

Ignorowanie objawów zapalenia przyzębia powoduje w stosunkowo krótkim czasie znaczne rozchwianie i utratę zębów.