SZYNY RELAKSACYJNE
Szyna relaksacyjna jest to indywidualnie zaprojektowana przezroczysta szyna , na podstawie wycisku górnego lub dolnego łuku zębowego. Stosowana jest u pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym.
CEL I ZASTOSOWANIE.
Ma zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze, przede wszystkim u osób ze zgryzem zaciskowym i bruksistów. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.
Czym jestt Bruksizm
Bruksizm jest to nawyk, który dotyczy około 10% populacji. Ogólnie charakteryzuje się ścieraniem zębów i zaciskaniem szczęki. Powoduje to zużycie i uszkodzenia zębów, zaburzenia stawu skroniowo- żuchwowego, oraz bóle głowy. Bruksizm występuje najczęściej w grupie wiekowej 25-44 ale również moze wystąpić u dzieci.
Czasami ludzie zgrzytają zębami bez żadnych objawów lub problemów. Jednak regularne i trwałe zgrzytanie zębami może powodować ból i dyskomfort w szczęce. Większość przypadków zgrzytania zębów (blisko 80%) występują nieświadomie podczas snu. Wiąże się to zwykle z lękiem i stresem nam towarzyszącym w życiu.
Bruksizm wpływa również na ludzi, nie tylko podczas snu. Zaciskają oni zęby i szczękę, ale nie zgrzytają. Większość ludzi robi to podświadomie ,jeżeli są bardzo skoncentrowani na jakimś zadaniu.
Skutki bruksizmu
Istnieje wiele skutków bruksizmu. Niektóre z tych niepożądanych działań są krótkotrwałe i zanikają, gdy bruksizm ustaje. Inne niestety są długoterminowe lub nawet trwałe.
Krótkoterminowe skutki bruksizmu:
- Ból głowy (chory na bruksizm jest trzy razy bardziej narażony na bóle głowy)
- Bóle twarzowe (bóle szczęki i mięśni twarzy)
- Bóle ucha
- Naprężenia/sztywność ramion
- Ograniczenia otwarcia jamy ustnej
- Zaburzenia snu
- Nadmierny ruch zębów
- Zakłócenia snu partnera z powodu hałasu
- Stan zapalny dziąseł i recesja
Długoterminowe skutki bruksizmu
- Zaburzenia czynności stawu żuchwowego (Zespół Costena)
- Ścieranie zębów i złamania
Jak mogę zapobiec zgrzytaniu moich zębów
Tylko szyny relaksacyjne i hipnoza są sprawdzonymi metodami leczenia bruksizmu. Mimo, że jest wiele innych zabiegów proponowanych, w celu zmniejszenia skutków bruksizmu, to tylko szyny i hipnoza mają potwierdzone naukowo działanie.
Indywidualne szyny relaksacyjne są to małe plastikowe osłony jamy ustnej, które stosuje sie bezpośrednio na zęby. Dzięki wyciskowi są dopasowane do zębów pacjenta. Szyny relaksacyjne okazały się najbardziej skuteczne w ochronie zębów w przedwczesnym zużyciu, zmniejszeniu aktywności mięśni szczęki i hałasu ścieranych zębów. Oznacza to, że pacjent nie musi martwić się o zniszczenie swoich zębów, a partnerowi w czasie snu nie będzie przeszkadzał hałas.